Panik - lämna sidan!

Vad tycker du om UMO.se?

Just nu genomför vi en undersökning för att ta reda på vad unga tycker om sajten UMO.se. Det tar några minuter att svara på frågorna i undersökningen. Vi skulle bli jätteglada om du var med!

Svara på frågorna här

Våld & kränkningar

Du har rätt att slippa våld, kränkningar och diskriminering. Men om du råkar ut för det finns hjälp att få.

Aktuella artiklar

Mer om våld & kränkningar på UMO

Frågor och svar

Är det dåligt att skicka nudes?

Jag vill gärna skicka nakenbilder till en kille jag känner lite, men jag är rädd att de kan spridas.

Egna berättelser

Att ha en kille som umgås med kriminella

Grabbar som var betydligt äldre stod utanför min skola och hetsade, ringde mig på dolt nummer, ropade saker efter mig på stan och ville få info av mig, min kille och hans vänner. Gränsen nåddes när jag i somras blev slagen av killar som min kille och hans vänner bråkat med.

Egna berättelser

Väntade med att ta hjälp efter övergreppet

Som 11/12 åring var jag med om ett övergrepp (trauma) och sen dess har det mesta i mitt liv strulat. Först efter ett halvår vågade jag berätta för någon. Jag gick och pratade med tre olika personer innan jag hittade rätt. Och trots att det är långt ifrån bra så kan jag ibland se ljus igen. Med det sagt vill jag verkligen ge er råden att: 1. Våga berätta direkt! (Även om ni tänker att det kanske inte är ”så farligt”, för det kan bli det med tiden) 2. Våga söka och be om hjälp, från skolan, familj, vänner, vården och liknande. Du förtjänar ett lika bra liv som alla andra. 3. Det är aldrig ditt fel och det kan bli bättre igen!!

Svara varandra

Hur ska jag få andra att sluta sexualisera vår relation?

Jag är i en lesbisk relation och när vi syns utomhus blir vi ofta sexualiserade. Detta har gjort mig frustrerad i många år. Kan man göra något för att få ett slut på detta?

Egna berättelser

Jag var mobbad, nu är jag lycklig!

Jag har sagt upp kontakten med de människor som fick mig att må sämre, som tyngde ner mig och krävde för mycket av mig. Jag fokuserar på kärlek, kunskap och allt vackert livet har att erbjuda.

Egna berättelser

Blev utnyttjad av äldre kille på nätet

En dag bjöd han in en kompis till samtalet. Den här kompisen började direkt prata snuskigt till mig när. Kompisen var också 18+ och skickade nakenbilder till mig och tjatade om bilder från mig.

Frågor och svar

Hur ska jag göra för att inte bli mobbad på nya skolan också?

Det är nu efter att gymnasiet är slut allt har kommit ifatt mig och sjunkit in. Min självkänsla och mitt självförtroende har försvagats mycket av det här.

Egna berättelser

Jag fick skadestånd efter sexuella övergreppet

Hej jag är en tjej på 24 år jag tänkte bara berätta lite om när jag blev sexuellt utnyttjad på en buss hem från Liseberg.

Till toppen av sidan