Våld & kränkningar
Du har rätt att slippa våld, kränkningar och diskriminering. Men om du råkar ut för det finns hjälp att få.
Aktuella artiklar
Mer om våld & kränkningar på UMO
Jag hade sex när jag var full och vill varna andra
Jag hade sjuk ångest över detta men fattade inte varför. Jag var ju med på det? Fick dock veta senare att han var 28, och att han varit nykter, plus att han visste min exakta ålder, 15. Jag tycker idag att detta är sjukt och skyller helt på honom över min ångest, JAG. VAR. ETT. BARN!!
Jag får inte vara med på alla lektioner, vad ska jag göra?
Mina föräldrar låter mig inte vara med på lektioner om sex och relationer eller följa med till badhuset. Får de förbjuda mig att vara med?
Nollning
Nollning kan vara ett kul sätt att lära känna andra. Men ibland blir nya elever utsatt för saker som inte är okej. Ingen får tvinga någon annan att göra saker de inte vill.
Är det mobbning om jag är taskig på nätet?
Ibland kan jag vara lite elak och skriva taskiga saker på nätet, till exempel i sociala medier och i forum. Jag har lite dåligt samvete över det.
Sexism
Sexism utgår ifrån att olika kön är olika mycket värda. Det gör att många utsätts för orättvisor på grund av sitt kön.
Pojkvännen tjatar om hårt sex
Min kille vill ha hårt sex och göra saker med mig som han har sett i porr. Det känns inte bra för mig. Men han fortsätter att tjata om det. Vad ska jag göra?
Min religion förbjuder att jag gillar killar, vad ska jag göra?
Min religion förbjuder att jag gillar killar men jag gör det ändå. Vad ska jag göra?
Hur jag lärde mig omfamna mina ärr som en del av mig själv
Det finns dagar när jag känner mig som ett trasigt skal av den flicka jag en gång var. Jag har överlevt det ofattbara, och jag har lärt mig att omfamna mina ärr som en del av mig själv.