Tobak, alkohol och droger
Det är skadligt att använda alkohol, tobak, narkotika och dopningspreparat. Du kan få hjälp om du eller någon i din närhet har problem.
Aktuella artiklar
Mer om tobak, alkohol och droger på UMO
Vill sluta snusa, hur gör jag?
Har snusat i drygt två år nu och vill sluta; pallar inte med paniken när man inte hittar dosan eller hur det svider till i plånkan varje gång jag köper.
Min kille har börjat röka på
Han säger att han ej ska göra det igen efter varje gång, men han gör det ändå.
Om någon du känner har problem med alkohol eller droger
Är du orolig för någon du känner som dricker för mycket eller använder droger? Det finns bra hjälp att få både för den som har problem och för dig. Här får du tips på vad du kan göra.
Rökte för att allt var jobbigt
Jag är en kille på 15 år och jag ska berätta min historia om hur jag började röka och testa cannabis. När jag gick på mellanstadiet så blev jag väldigt mobbad för min vikt, jag är väldigt smal så det var därför. Jag mådde väldigt dåligt av detta och hade självmordstankar väldigt ofta.
Rökte för att allt var jobbigt
Jag är en kille på 15 år och jag ska berätta min historia om hur jag började röka och testa cannabis. När jag gick på mellanstadiet så blev jag väldigt mobbad för min vikt, jag är väldigt smal så det var därför. Jag mådde väldigt dåligt av detta och hade självmordstankar väldigt ofta.
Jag drack för mycket, spydde, ramlade och skadade mig
Jag vaknade upp fastklibbad i en pöl med spya på golvet. Det rann blod från min näsa, den var bruten, och mina byxor var spårlöst försvunna.
Hur boffar man och är det farligt?
Min kompis boffar/sniffar ibland och vill att jag också ska testa. Jag tycker att det låter kul.
Vi stal öl
Min kompis smög ut två pilsner från hans farsas källare och vi drog till skolan för att dricka dem. Min kompis vågade inte riktigt först men jag drack den på en gång. Först kände jag ingenting men efter en stund så kunde jag knappt stå. Min blick blev alldeles suddig och jag började flumma ut ord. Vi både försökte ta oss till ICA för att köpa chips eller något men det tog en timme ta oss dit för att vi kunde knappt gå. Expediten kollade på oss konstigt och vi försökte springa därifrån för han började ringa någon. Vi trodde han ringde polisen. Vi gick hem till min kompis och frisknade till lite.