Panik - lämna sidan!
Svara varandra

Hur får jag tillbaka motivationen inför skolstart?

Hej. Jag är sexton år och har varit hemmasittande ett tag nu, på grund av psykisk ohälsa och trötthet. Till hösten ska jag göra ett introduktion på en gymnasieskola för att ta igen det jag har missat.

Jag känner mig lite stressad och nervös - jag är rädd att gymnasiet ska gå lika dåligt som högstadiet har gått för mig. Jag måste få upp min energi och motivation tills skolan börjar igen, men jag vet inte hur.

Har någon tips på hur jag kan få upp min energi och motivation igen? Vad ska jag göra för att se till att mitt introduktionsprogram går så bra som möjligt? Tack <3

/meow

Skriv ditt svar

Svar:

  • Gå ut en stund i naturen. Det ger en underbar känsla av ro och ger av någon anledning gott om ork.
    /Naturmänniska, 23 år
  • Allmän kurs på folkhögskola! Var hemmasittare i flera år, gymnasiet fungerade inte. Kom in på en folkhögskola och det var det bästa som hänt mig.

    Fick lära mig så mycket av mig själv, utbildningen var verkligen person- och individanpassad, inga tråkiga genomgångar utan man fick sin egen genomgång vid bänken om det behövdes, alla jobbade med olika saker och det fanns inget fast schema liksom.

    Fick kompisar och alla på skolan var sååå snälla och det var ingen mobbing. Det pratades även mycket om känslor, psykisk ohälsa, NPF osv så att man fick lära sig mer om hur man fungerar och kan hantera svårigheter. Rekommenderar starkt om vanliga skolan är svår!
    /Bästa jag gjort!!
  • Bli van vid att prata med folk. Går du inte typ accelererad matte/fysik/hjärnkirurgi som kräver 169 timmar i veckan plugg, är gymnasiet en plats där man lär sig hantera och prata med människor. Asså är det bra för den mentala hälsan om du hittar några vänner som inte bränner ut dig.
    /Accelererad hjärnkirurgi, 17 år
  • Jag kommer troligtvis att delta i introduktionsprogrammet, och det oroar mig lite eftersom jag inte kommer att vara med mina jämnåriga när jag börjar skolan, men jag tror att vi kan komma över det eftersom vi börjar gymnasiet, och det innebär en nystart. När det gäller trötthet skulle jag föreslå att man tränar så att man kommer i form och inte blir trött så snabbt; cykling kan vara bra, till exempel. Jag hoppas att gymnasielivet går bra för alla.
    /15 guy
  • Hej! För mig gick det mycket bättre på introduktionsprogrammet.
    De kan anpassa mycket mer. Till exempel fick jag arbeta med saker själv hemma och göra prov eftersom det fungerade för mig. De kommer säkert kunna hitta några anpassningar som passar dig. För att se till att det går så bra som möjligt skulle jag säga att försöka berätta vad som hjälper dig, om du vet det, för de brukar ordna det. Annars, försök göra roliga saker och slappna av under sommarlovet ändå. Det är inte så mycket att göra åt terminsstarten nu, det viktiga är att du mår så bra som möjligt när du börjar skolan.
    /gick 1 år på IM och ska nu börja universitet till hösten :)

Mer på UMO

Svara varandra

Hur gör ni i omklädningsrummet?

Jag är kille och undrar för i vårat omklädningsrum är det ganska stökigt. Ibland så slåss några med handdukar eller bara skriker på varandra.

Svara varandra

Tips för att få bättre betyg?

Jag känner mig inkompetent och sliter för att nå C i betyg.

Fakta

Stress – så funkar det

Stress kan ge dig extra energi när du har bråttom eller måste klara något viktigt. Men du kan må dåligt om du är stressad för ofta eller för länge.

Fakta

Tips för att trivas i skolan

Du går i skolan en stor del av livet. Det är viktigt att förändra situationen om du inte har det bra. Ingen ska behöva må dåligt i skolan. Du kan kontakta elevhälsan, skolkuratorn eller någon annan vuxen på skolan för att få stöd och hjälp om du behöver det. De kan hjälpa dig vidare om det behövs.

Frågor och svar

Hur slutar jag hålla på med mobilen?

Jag håller på med min mobil väldigt mycket! Det känns som att jag har blivit mobilberoende!! När jag har tråkigt håller jag på med den hela tiden.

Svara varandra

Jag är jättenervös över betygen i sjuan, hjälp!

Jag har hört att det sker stora hopp mellan sexan och sjuans betyg, och att man blir bedömd enligt nians kunskapskrav. Hur var det för er när ni började sjuan? Fler som känner likadant?

Svara varandra

Erfarenheter av nollning?

Hur känner ni inför inspark/nollning? Borde man gå? Vad är era erfarenheter?

Egna berättelser

Mina diagnoser räddade mitt liv

Jag spenderade en stor del av min barndom orolig, ledsen och isolerad. Duktiga tjejer går ofta odiagnostiserade, men snälla sök hjälp om du tror att det behövs.

Svara varandra

Varför vill jag må dåligt när jag äntligen mår bättre?

De senaste månaderna har jag äntligen mått bättre, men när jag väl är lycklig känner jag mig nästan tom. Finns andra där ute som känner som jag?

Till toppen av sidan