Hur pullar jag någon?
Fråga
Jag undrar vilka delar av slidan jag ska pulla om jag ska pulla någon, och hur gör jag? Ska jag bara beröra eller ska jag stoppa in fingret?
Svar
Det är olika från person till person hur och var man vill bli smekt eller pullad. Fråga gärna den du ska pulla vad hen tycker är skönt. Medan du pullar kan du fråga om det känns bra och om hen vill att du fortsätter. Du kan också fråga om hen kan visa vad hen gillar.
Det brukar vara skönast om snippan är våt när man blir pullad. Då glider det lättare. Det våta kallas lubrikation och produceras när man blir kåt. Ni kan använda saliv eller glidmedel för att det ska bli våtare.
Tips på olika sätt att pulla:
- Smek, gnugga eller tryck med hela handen, fingrarna eller fingertopparna på snippans utsida, på blygdläpparna och runt slidmynningen.
- För in ett eller två fingrar i slidan.
- Smek, gnugga eller tryck mot toppen av klitoris med fingrarna eller handflatan.
- Läs fler tips här: Smeksex – att pulla och runka av.
Här kan du läsa mer om snippan och till exempel se var klitoris finns: Snippans delar.
Med vänliga hälsningar
Annelie Nordner, sjuksköterska och psykoterapeut