Ni som inte är hetero, hur träffade ni er partner?
Till alla er som inte är hetero, hur träffade ni er partner?
Jag är tjej och det är svårt att avgöra vilka andra tjejer vill vara ens kompis eller vill vara mer.
/hallöh kladdkaka
Svar:
- Min NUVARANDE bf var min bästa vän i flera, flera år innan jag visste att jag var kär. Men jag tycker att det kändes exakt som när man var kär i det andra könet! Men jag träffade min bf genom skolan när vi var yngre och vi har stannat tillsammans så länge!
/FALLEN ANGEL XOXO - Jag är tekniskt sett i en "straight" relation, men vi är båda bi. Vi träffades genom gymnasiet och blev nära kompisar först, sen nåt år efter studenten frågade jag ut honom :)
/The gays are everywhere - Är kille rn men det bästa sättet för mig och mina vänner var att vara ute på stan typ asså clubar, convent, fester eller bara ut på stan typ.
/Ricktigt BI - Jag e pansexuell och jag tror att man ser på sin kompis om de vill vara tillsammans med en. De håller ögonkontakt länge när man pratar, kan undvika att ha ögonkontakt, nervös runt dig, men om man vill testa och se om de tycker om en så kan du fråga dem rakt upp och ner om de vill bli ihop med dig. Säger de nej så kan du säga att du skämtar.
/Pan queen - Han gick faktiskt i min paralellklass. Jag är öppet gay men han va inte de, så jag trodde han va straight ett ganska bra tag. Sen blev vi närmare vänner och pussades när vi sov över hahah. Han va inte så straight alls.
Tror de handlar om att våga testa. Om man inte vet någons sexualitet kan man ju alltid fråga, annars söka sig till sammanhang med fler queer-människor för att lära känna folk. Typ börja i bild, teater eller nåt annat bögigt.
/julle - Jag var hemma hos en kompis och råkade ligga med honom. Nu är vi ett par. Jag hade rekommenderat att kanske typ sakta komma ut till dina vänner och kanske normalisera att vara väldigt nära dem ibland.
/MLM. Bayerisch - Hej! Jag insåg att jag var bi när jag typ var 15 år. Asså till en början var det jättesvårt att hitta någon eftersom alla runt om mig sa att de var straight. Men när folk fick reda på att jag var bi började jag höra ryckten om andra tjejer som kunde vara intresserade och det var så jag fick min första tjej.
Det intressanta är att vissa som du tror absolut inte är gay är det så det är bara våga komma ut där och du kommer finna din väg till henne. Just nu är jag 20 och om jag går ut till typ en fest eller bar och ser en snygg tjej försöker jag bara prata med henne och typ lägga hintar för att veta att jag också är intresserad av tjejer. Om hon backar eller verkar rädd så kanske hon inte är den rätta men om hon rör dig på armen och är lite flörtig så kör på.
Men ha alltid respekt för du kan tolka situationen fel och be då om ursäkt, det värsta svaret du kan få är INTE nej. Hoppas detta hjälper!!!
/Bi 20 år - Träffade min tjej på Comic Con Stockholm. Hon hade lesbiska flaggan och jag bisexuella så vi blev vänner på insta och började träffas då och då och tillslut blev vi flickvänner.
/Älskar min flickvän!