Tänk om ingen kommer vilja ha sex med mig?
Hej, jag har en fråga. Jag har rodnad, många finnar och håriga ben. Många skulle kalla mig ful. Problemet är att jag vill ha sex någon gång men är rädd att ingen skulle vilja ha det med mig. Vad ska jag göra?
/En vilsen kille på 14 år
Svar:
- Det är lungt, det kommer någon som vill ha det med dig.
/the big D - Jag kan själv känna igen mig i ditt problem. Men tro mig, det finns fler som har den oron. Det kanske är svårt att bara hoppa till att få en tjej rakt på, men om det går, försök typ att engagera dig mer och var dig själv. Det kanske finns fler som gillar det du gillar eller vise varse, så du kan träffa folk som har gemensamt intresse och börja därifrån!
/Kille som känner igen sig - Tro mig någon kommer vilja det. Du är bara 14 år och behöver absolut inte stressa och låt ingen säga att du är konstig om du är oskuld. Jag själv är 17 och är det och jag ser inget konstigt med de. Jag tycker bara det visar att man har karaktär och behöver inte ligga runt för att verka cool. Det finns 4 miljarder kvinnor i världen, någon kommer älska dig för den du är och kommer vilja ha sex med dig.
/Big sis - Meningen med livet är inte att knulla, det finns så mycket mer till livet. Jag tror att om du förbättrar självkänslan kommer personer (inklusive tjejer) att tycka om dig som en bieffekt!
/ke - Känner samma men jag skulle ha haft sex med dig.
/Tjej 13 - Hej! Jag förstår att du tänker så men tro mig du kommer hitta nån.
Den riktiga människan i ditt liv som kommer vilja ligga med dig kommer inte bry sig om lite finnar och hår på benen. Vafan vem bryr sig ens om det. Det är helt NORMALA saker. ALLA HAR HÅR. ALLA FÅR FINNAR.
PUNKT SLUT. Den riktiga tjejen eller killen kommer inte bry sig om det tro mig. Om man verkligen e kär så bryr man sig inte❤️
/13 åring tjej - Tro på dig själv! Du hittar någon!
/Hjälper - Typ alla får väl finnar i puberteten, och hår på benen har de flesta. I alla fall jag! <3
/Du är snygg! - Du är bra som du är !!
/H - Tror du hittar många som vill ha sex.
/? - Samma, även om jag inte brukar kallas ful och har haft tjej och sånt känns det som en omöjlighet.
/grodan2416 - Men du kan ju hänga med den personen och se hur det fungerar. Du kan raka dina ben sminka över finnarna om du vill det.
//////Hej - Attraktion är som ost. Så länge den inte är giftig (toxic) kommer det alltid finnas någon som vill smaka (dejta).
/Kille 16 år - Alla har olika typer du hittar den rätta bruden snart som du kan prata om det här med.
/Z - Jag är 18 år och har aldrig haft sex med någon. Jag anses inte vara oattraktiv, men har ändå inte haft det. Du kommer hitta någon som vill ha sex med dig, du är endast 14. Men jag förstår dig och vet hur det känns. På din beskrivning låter det som att det inte finns några fel på ditt utseende.
Och kom ihåg att det inte är samhällets normer som i slutändan avgör hur många som är attraherade av dig utan det är något personligt för alla. Det finns helt säkert folk som tycker att du är attraktiv! Kärlek till dig!❤️
/Ta hand om er alla! Ni är så vackra människor - Känner samma, men jag skulle haft sex med dig.
/tjej 14 - Finnar går att behandla och blir bättre med åldern, ben kan rakas och dessutom finns det tjejer som tycker om lite hårigare grabbar. Saker som hårfrisyr kan klippas, accessoarer liksom kläder kan styleas och hållning kan tränas.
Dessutom kan du försöka utveckla andra saker än bara utseende om du vill bli attraktiv, som röst, språk, etikett eller färdighet i något annat som kan vara imponerande. Det finns så mycket saker man kan göra för att bli attraktiv, men det absolut viktigaste är att vara självsäker och tycka om den man är, både för ditt välmående och för att vara attraktiv!
/Började gymma. Ingen tjej, men älskar mig själv. - Jag hade legat med dig ❤️
/Nattis 🌃 - Det finns många som gillar killar med håriga ben och acne. Min kompis t.ex.
/15 tjej - Jag hade haft sex med dig.
/mcdonaldskingrn - Jag tror absolut att du hittar någon som vill ha sex med dig❤️
/❤️ - Du ska inte alls vara orolig över att du inte kommer ha sex.
Du är 14 år och du har det allra mesta framför dig.
De allra flesta har inte haft sex vid 14 års ålder. Så fokusera inte på det.
Det händer mycket i livet de kommande åren så var inte orolig.
Fokusera på dig själv och gör det du gillar. Tro mig, det kommer du komma långt på.
Jag har själv varit i en liknande sits när jag va 12-13. Jag var klassens nörd, andra tyckte att jag var ful, hade nästan inga kompisar, blev mobbad och hade i princip aldrig pratat med en tjej förutom när det va grupparbeten i skolan.
Idag är jag 18 år gammal och är otroligt säker i mig själv. Jag går på en jättebra skola och läser ett program som jag är intresserad av, jag har många kompisar av båda könen, jag har en flickvän, jag utövar mina intressen och jag har mitt drömjobb. Jobba på dig själv och var den du är. Din tid kommer. Skit i vad andra tycker om dig och ditt utseende. Varför ska du värdera dig själv baserat på andra personers tankar?
/18 årig grabb - Du är inte ful. Om jag ska säga vad jag tycker så kommer skönhet innifrån. Man blir liksom vacker automatisk om man är sig själv på äkta. Jag är tretton år och skulle se på mig själv som ganska snygg. Ändå har jag aldrig varit ihop med nån. Dessutom är du ju så ung. 14 år, det är ju ingenting.
Jag är helt säker på att du nån gång kommer hitta just den kvinna eller man som älskar dig för den du är, inte för hur du ser ut.
Bara försök att acceptera dig, kärleken kommer säkert. Jag vet hur jobbigt det kan vara med att passa in och vara snygg under tonårstiden (jag går själv med världens största ryggsäck till skolan nästan alla dar). Jag tror på dig. Du kommer få ha sex. Många har finnar, det är helt normalt. Lycka till<3
/Tjejen J - Det finns andra saker som är viktigare än om du råkar ha finnar. Om du väljer att socialisera istället för att (som de flesta killar) sitta hemma och spela så har du redan kommit tio gånger längre än alla andra.
Med det sagt så är det ingen garanti för att du kommer att få ha sex - men klanka inte ner på dig själv för mycket för hur du ser ut.
Under hela min tonårstid så tyckte jag att jag var ful, så jag vågade inte tro på att någon skulle vara intresserad av mig. Så när en tjej visade intresse så märkte jag det knappt, för jag trodde inte det var möjligt. Så våga tro att du är attraktiv - låt inte några dumma finnar stoppa dig. Du är nog mycket snyggare än du tror 😉
/Kille 20 år - Du kommer få en glow upp soon lilbro.
- Människor blir kära i alla möjliga, det finns tusentals människor på jorden som tycker att din kropp är det snyggaste, och de har rätt! Din kropp är inget att skämmas för, jag ljuger inte då jag säger detta, jag vill ha en pojkvän som du!
/fuel - Jag kan känna igen mig lite i det. Det känns som att jag är en person som ingen skulle vilja ha sex med, men jag vill jättegärna ha sex.
Jag har dock bara accepterat att det kommer nog inte hända på ett tag.
MEN! Nån gång gör det det. Din tid kommer. Om du vill så kommer det ges chanser i livet. Många har inte sex första gången förrän i övre tonåren eller ännu äldre och det ingen brådska. Din tid kommer, så småningom.
/Person - Kände samma sak för två år sedan. Hade finnar och mådde jättedåligt över det men hittade en jättesnäll tjej som inte brydde sig om det och älskade mig som jag var. Någon gång hittar du någon du gillar och kan ha sex med.
/Sebbe - Jag kan säga att du är inte ful. Jag tycker inte du ska oroa dig. Det du beskriver om ditt utseende låter som en helt normal 14 åring.
Du är bara 14 år och jag tycker inte du ska känna någon stress med att ha sex. Jag är 21 och har inte haft sex ännu. Kan känna mig sexuellt frustrerad ibland men känner ändå inte att det är bråttom för min del. Det ordnar sig ska du se, ta det bara lugnt.
/Kille 21 - Det där var exakt jag för 2 år sedan. Hade massor av acne och kände mig jätteful. Precis i början av puberteten är det som värst efter ett tag lugnar allt ner sig. Jag går i 1an på gymnasiet nu och har haft sex med 3 olika tjejer sedan skolstart och alla gymnasiefester drog igång.
/Älskar fitta/ Kille 16 - Någon gång hittar du någon🩷
/Tjej🩷 - Även om du tänker dig själv som ful finns säkert din soulmate någonstans.
/hje - Vänta till rätt tidpunkt någon gång kommer ju någon vilja ha sex med dig.
/Ingen - Asså jag tror verkligen att du kommer få göra det någon gång men jag vill bara säga att det är ofta typ gulligt med håriga ben enligt mig (det här kommer från en jämnårig tjej btw).
/Lovvan