Panik - lämna sidan!
Egna berättelser

Tillslut fick jag mens

Jag är 15 år, går i nian och har haft mens i tre månader. Jag hade en bästa vän upp till sexan. Hon fick mens i fyran när hon var 10 år. Jag har alltid känt mig lite konstig och onormal eftersom jag har varit sen i utvecklingen. 

I sjuan började mina bröst att växa, men såklart hade jag haft topp sedan femman precis som alla andra. Jag lyckades få en bh utan att fråga om det vilket var ett mirakel. Vi var på semester och jag hade köpt en ny fin vit blus. Mamma frågade om jag hade med mig en vit topp vilket jag inte hade. När vi var i underklädesbutiken tog jag tillfället i akt och sa att jag behövde något med mer stöd.

Det var även i sjuan jag fick mina första flytningar. Denna tiden hade jag redan full koll på mens. Jag tyckte att det var superintressant och hade läst allt på UMO, alla trådar om mens och var ett superfan av Clara Henry etc. När vi någon gång diskuterade om mens var jag alltid den som visste svaret.

Jag kollade i mina trosor varje dag, i hopp om att det skulle ligga en liten brun fläck där som jag hade hört var vanligt vid första mensen. Jag försökte alltid vara tydlig till mina kompisar om att jag inte hade fått mens, men de sista månaderna innan sommarlovet i åttan gick det inte längre. Jag sa vad som fungerade för mig när jag hade mensvärk och var en stor lögnare.

Ingen förstod ju att jag inte hade mens och att det var normalt. Till och med skolsystern tog för givet att jag hade mens. Vi fick sommarlov och några dagar efter det såg jag något i trosan och konstaterade att jag hade fått min första blodblandade flytning. Dagen efter hade det kommit mer, jag förstod att jag hade fått mens.

Jag försökte säga till mamma en gång, men det gick inte. Jag gick tillbaka till henne en timme senare och eftersom det var coronatider jobbade hon hemma och hade digitala möten. Jag frågade när nästa möte började, hon sa om fyra minuter. Yippie tänkte jag, så jag bara sa det.

Hon frågade om jag hade binda, jag sa nej. Hon gick in med mig på badrummet och visade var de fanns, vilket jag redan visste. Redan de första dagarna tyckte jag att det var obekvämt med binda. Jag räknade även en månad fram och förstod att jag skulle ha mens när mina kusiner kom till min sommarstuga där det finns en sjö som vi brukar bada i.

Så jag hintade till mamma om att jag tyckte det var obekvämt med binda samt att jag ville bada. Men hon verkade inte nappa. En månad senare några dagar innan mensen sa jag till henne att jag ville testa tampong. Hon var först lite tveksam, men bad mig att läsa på UMO om hur ofta man behöver byta osv. Hon är inte en person som använder tamponger och hade väl inte så bra koll själv heller.

Jag testade tampong och det gjorde varken ont eller var svårt. Man kan ju säga att jag har haft ett antal fingrar där tidigare. Idag när jag ska ha mens om cirka en och en halv vecka bad jag om att vi skulle handla mensskydd tillsammans när jag får nästa mens. Då kommer jag även att säga att jag vill köpa en menskopp på grund av klimatet.

Det var min lilla mensstory. Budskapet är att du ska våga prata med folk, om till exempel binda inte känns bra för dig ska du ju inte behöva använda det. HA DET BRA. 

/senmensaren

Mer på UMO

Fakta

Binda och trosskydd

Bindor och trosskydd är mensskydd som du sätter fast i underbyxorna. De suger upp blodet och skyddar dina kläder.

Svara varandra

Hur berättade ni att ni fått mens?

Hur berättar jag att jag har fått mens 🩸?? Hur gjorde ni när ni berättade för en förälder?

Frågor och svar

Hur vet jag om jag snart ska få min första mens?

Det går inte att veta när första mensen ska komma. Men här är några saker som oftast händer innan.

Egna berättelser

Jag lärde mig att använda tampong!

Har nu typ börjat älska min mens på grund av detta. Tror det är för att jag ser tampongen lite som ett heligt föremål som jag kan använda när jag har mens.

Fakta

Skjuta upp mensen

Vill du skjuta upp mensen? Här kan du läsa om olika metoder för att flytta fram mensen. Du kanske har något planerat och skulle föredra att inte behöva tänka på mensen just då.

Frågor och svar

Jag är 15 år och har inte fått mens, är det något fel?

För de flesta kommer mensen någon gång mellan 9 och 16 års ålder.

Egna berättelser

Blod i sängen vid första mensen

Jag somnar fort men vaknar mitt i natten av att jag ligger i något blött. Jag reser mig upp och går in i badrummet utan att vända mig om.

Artikel innehåller video
Fakta

Menskopp

En menskopp är ett mensskydd som du för in i slidan. Blodet samlas i koppen och du tömmer den i toaletten. En menskopp kan användas i flera år. Du kan bada och träna med menskopp, och den syns eller känns inte om den sitter rätt.

Svara varandra

Blöder jättemycket vid mens - har ni tips?

Det är värst de tre första dagarna, ibland vaknar jag av att min säng är helt genomblödd trots att jag sovit med både binda och tampong.

Frågor och svar

Är det farligt att mensen uteblir när man har p-stav?

Jag tycker det är jätteskönt att inte ha mens, men undrar om det kan få några konsekvenser för min hälsa på längre sikt?

Till toppen av sidan