Panik - lämna sidan!
Svara varandra

Är ensam och har inget att göra på lovet, hjälp!

Jag får jättemycket ångest när andra jag känner/vet om hänger med folk typ varje dag och träffar nya vänner på sommarlovet medans jag mest sitter hemma för att jag knappt har några vänner. Vad ska jag göra?
/Blyg 15-åring

Svar:

  • Köp billiga möbler second hand och måla om dem, dekorera osv! Jag fyndade ett litet skåp här om dagen som bara kostade 40 kr och som jag hade väldigt kul när jag grejade med.
    /Abc123
  • Ta det lugnt, va ute på en promenad eller sitt och grilla. Fråga dina kompisar om du får vara med dem. Du ska aldrig vara ensam!
    /Marina
  • Jag lider typ av samma problem. Jag ser mina få vänners snap-stories när de har väldigt kul tillsammans med andra människor och jag känner mig otroligt blyg varje gång jag frågar om jag får vara med. En sak som hjälper mig mycket är att fokusera på hobbyer och träning. Det hjälper en gnutta att bara löpa några kilometer under dan så att man i alla fall kommer ut utomhus!
    /Casper, 17
  • Tips är att gå med i någon discord server. Man kan enkelt skaffa onlinekompisar där.
  • Hitta en bra bok och läs, läs, läs!! Baka. Du kan pyssla eller fixa till en ful tröja till en fin. Kolla på Pinterest! Så mycket inspiration! Du kan börja måla. Försök fokusera på annat. Gör en bucketlist eller ha en no phone day.

    Jag förstår din ångest. Jag är likadan. Du är inte ensam i att inte hänga med andra hela tiden på lovet. Hoppas det här hjälper. 💜
    /Du är inte ensam
  • Hej på dig 🌿🌈✨ Jag förstår verkligen hur du känner. Har varit i typ samma situation. Det är lättare än du tror att ta sig ur det, även om det känns svårt!

    Jag trodde länge att den enda lösningen för att komma ur ensamheten var att ta steget och skaffa nya vänner. Det är såklart jättebra att göra, men för mig kändes det omöjligt och jättejobbigt. Istället började jag arbeta med mig själv, acceptera att det är helt okej att vara ensam, lyssna på mig själv och bara göra sånt som jag tycker om. Då kände jag mig inte lika ensam längre, för jag själv blev min bästa vän och jag hade det bra!

    Om du sen känner dig redo för att skaffa nya vänner så kan du göra det. Det viktiga är att du gör det för att du vill, och inte för att du känner dig ”pressad att ha vänner”. 
    /15-åring som utövar Konsten Att Skapa En Tjej 🌿
  • Hej fina du! Jag var också ensam en sommar i din ålder, när gamla vänner gled bort och jag inte hittat min plats än. Idag har jag ett stort kompisgäng och livet är helt annorlunda. Det är okej att känna sig vilsen.

    Det som hjälpte mig mycket, var att ha en internet bästa vän. Att lära känna någon online är inte lika energikrävande enligt mig och det finns många i samma sits som du som vill ha någon att prata med under sommaren och eventuellt ses!

    Passa på att lära känna dig själv också, skriv dagbok, ta promenader, känn efter. Ensamhet kan vara tufft, men också början på något fint. Njut av sommaren och njut av en välförtjänt vila från skolan. Puss!
    /<3
  • Jag rekommenderar att börja gymma. Om du inte har möjlighet att teckna ett gymmedlemskap så kan du köra på utegym!/Gymbro
  • Jag har tyvärr inga vänner men brukar gå till skogen och leka, samla fjädrar och små ben som jag hittar.
    /Denis 14
  • Hej! Jag är i samma situation och tycker det är asjobbigt. Saker som jag tycker hjälper är typ att gå på promenader eller göra andra saker som får en att tänka på annat
    /15
  • Kolla din kommuns hemsida, ibland har dem liksom olika events för ungdomar (typ bokklubber, sporter, konst lektioner, m.m) annars kan du ju alltid göra grejer som att testa nya hobbies, gå på promenader, läsa, titta på serier/filmer, spela tvspel, m.m! själv mår jag alltid mycket bättre när jag gör nånting istället för att bara sitta still
    /16 år <3
  • Hej, jag har varit i EXAKT samma situation som varade i några somrar när jag var i din ålder. Jag kan lova dig att det blir bättre och att du inte behöver oroa dig för de kommande somrarna. Men medans du har det såhär så borde du kolla någon serie eller läsa någon bok, det är okej att vara inomhus hela lovet så skuldbelägg inte dig själv för det isåfall. Det kommer bli bra!
    /N
  • Du kan gå i olika naturreservat om du har möjlighet. 
    /Bokmal
  • Om du inte redan går i nån sport tycker jag verkligen du ska börja. Det är aldrig försent! Man kan skaffa massor av vänner utanför skolan som delar samma intressen som du.
    /Smart
  • Som sällskap kan man ha poddar, ljudböcker eller gammal hederlig radio. Att ladda ned Sveriges radios app och lyssna på radio tycker jag kan vara väldigt bra sällskap, dessutom brukar man lär sig lite också. Vill man vara inomhus så var dataspel min tröst när jag kände mig ensam. 
    /Kille, 22
  • Hej! Jag kan känna igen mig i detta men jag har skapat en lista på saker som man kan göra under loven.
    •baka
    •rita
    •läsa
    •bygga Lego
    •ta en promenad/joggingtur.
    Jag hoppas att detta hjälper! :)
    /Anonym avokado
  • Jag har varit med om en del tråkiga lov så har erfarenhet. Gå till biblioteket, de håller oftast lovaktiviteter. Annars tycker jag att du borde gå till tillexempel fritidsklubb för ungdomar, de är nästan alltid öppna på loven och är oftast helt gratis. Ha ett okej lov!
    /Person
  • Och samma här, det är lov för mig nu och jag har ingen att va med och jag har bara typ 3 vänner jag kan tänka mig att vara med utan a det blir stelt!! :/ Men tänk så här: du kan pyssla, måla, skriva dagbok (om du it redan gör de), läsa, testa på ridning och olika sporter, gå på olika museer åka till en annan stad i Sverige.
  • Var med din familj, mor- och farföräldrar. Hitta en ny aktivitet/hobby! Jag har börjat sy (jag låter så gammal). Beställ hem lera och skapa fina figurer, NÄMEN GUD VAD GAMMAL JAG LÅTER. Jag har en gammal själ (eller så spenderar jag för mycket tid med min mormor) 
    //14 årig tjej
  • Hej! Jag känner igen mig i dig så mycket och mitt svar är - det blir bättre! När man väl är inne i det kan man inte föreställa sig att det blir bättre (jag kunde heller inte det) men du kommer träffa massa nya kompisar i ditt liv längre fram! :) <3 Mina tips är: läsa en bok, skriv ett lååååångt brev till dig själv som du öppnar längre fram, sträckkolla netflix, träna, hitta en ny hobby, måla, osv. 
    /16 år
  • Om du verkligen inte har ngt att göra, kan du försöka lära dig lösa en rubikskub om ni har ngn hemma. Det gjorde jag och nu sitter jag och löser den hela tiden.
    /////////////////////
  • Förra lovet hade jag samma problem, men har nu löst det ganska bra. Jag har sociala medier där jag delvis umgås med folk på internet, och jag har hittat min hobby: politik. Jag gick med i ett ungdomsförbund, men du kan säkert hitta något som passar just dig.
    /Anonym
  • Samma här, har inget o göra. Men jag gjorde en bucketlist på saker jag kan göra i sommar. Det finns massa ideer på tiktok också. - baka - plocka jordgubbar - långpromenader i skogen - fixa naglar - köpa nya sommarkläder på stan - kolla på solnedgångar - göra god sallad - cykla till tex dollarstore. Hoppas det hjälpte 💓
    /anonym <3

Mer på UMO

Artikel

Må dåligt

Alla mår dåligt ibland. Du kanske har varit med om något jobbigt, oroar dig eller så vet du inte varför du känner som du gör. Det finns flera sätt att må bättre.

Till toppen av sidan