Panik - lämna sidan!
Första gången

Att välja att vänta med sex

Det finns olika anledningar till att vilja vänta med att ha sex med någon. Du kanske inte känner dig redo, har varit med om något jobbigt, vill vänta tills du gifter dig eller bara inte vill.

Två personer ligger på en säng och är glada.
En del vill hångla, ha smeksex eller oralsex men vill vänta med att ha samlag. Andra väljer att inte ha sex alls.

Vänta med det du vill 

Olika personer kan vilja vänta med sex av olika anledningar.

Du kanske känner att du inte är redo eller inte är sugen. Du kanske känner dig för ung eller är osäker över något. Kanske vill du vänta på rätt tillfälle eller på att träffa en person som det känns bra att ha sex med.

Vad är sex för dig?

Du bestämmer själv hur långt du vill gå. Du kanske vill vänta helt med att ha sex med någon annan. Eller så vill du ha  smeksex eller oralsex men vill inte ha slidsamlag eller  analsex. Det finns inget som är mer rätt eller fel.

Sex kan också betyda olika saker för olika personer. Här är några saker som en del tycker är sex medan andra inte tycker det.

Att bli tvingad att vänta med sex

I vissa familjer får unga inte bestämma själva över sin kropp och när de är redo för sex. Det kallas för hedersrelaterat våld och förtryck. Att utsätta någon för det kan vara brottsligt. Du kan få hjälp om du är utsatt. På vår stödsida kan du söka efter stöd och hjälp om du är utsatt för hedersrelaterat våld och förtryck.

Vill du prata med någon om att vänta med sex? 

Du kan till exempel kontakta en ungdomsmottagning, elevhälsan eller en sex- och samlevnadsmottagning.  

Aktuella artiklar

Svara varandra

Vad gör man efter sex?

Ligger man bara kvar eller hur gör ni??

Svara varandra

Hur frågar jag om hon vill ha sex?

Jag har en tjej som har runkat av mig och jag har pullat henne. Hur frågar jag henne om hon vill ta steget längre?

Svara varandra

Smeksex första gången, hur gör jag?

Jag övertänker på ifall jag behöver någon speciell teknik, hur hårt jag ska trycka, hastighet och liknande. Hjälp!

Svara varandra

Tänk om ingen kommer vilja ha sex med mig?

Många skulle kalla mig ful. Jag vill ha sex men är rädd att ingen skulle vilja ha det med mig. Vad ska jag göra?

Svara varandra

Vad gör man med kondomen efter sex?

Är en kille som förbereder mig för att ha sex med min tjej för första gången. Vad kan man göra med kondomen efter sex?

Svara varandra

Hur vet jag om jag har fått en orgasm?

Jag är en 15-årig tjej och tror att jag har fått orgasmer men är osäker. Hjälp!

Svara varandra

Vad räknas som sex?

Tycker du att man tappar oskulden om man har smeksex, oralsex? Eller måste det vara samlag för att räknas som sex?

Svara varandra

Känns sex i verkligheten som i våta drömmar?

Haft min första "våta dröm" och undrar om sex känns så i verkligheten för det var inte skönt alls.

Svara varandra

Hur berättar jag att jag inte är oskuld?

Mina föräldrar tror fortfarande att jag är oskuld. Hur berättar jag att jag inte är det?

Svara varandra

Tips på lesbiska sexpositioner?

Kan någon rekommendera några sexpositioner? Är lesbisk :)

Till toppen av sidan