Nyheter

Vakna med oväsen - nej tack!

Den 27e juli, är det sjusovardagen.  Det betyder att man INTE får ligga och dra sig hur länge som helst. Blekinge läns tidning skriver att trots att högtiden inte längre firas så lever skrönorna än kvar.

Förr i tiden var begreppet ”sjusovare” bland annat ett skällsord för den som sov så länge som till klockan sju på morgonen! Det var vanligt att man busade och hade elaka väckningar. Det kunde till exempel vara att man kastade kardborrar från "kardborrsväxter" på dem som sov och man förde ett himla oväsen för att väcka alla som vågade sova. De som försov sig blev straffade i sju veckor framåt!

Ursprungligen kommer ”Sjusovardagen” från den fornkristna legenden om de sju sovarna. Legenden säger att sju bröder förföljdes på grund av sin tro och flydde in i en grotta. Där tvingades de att stanna. De trodde att de sov i en dag men i själva verket hade de sovit i ett par hundra år.

» Läs mer om ”Sjusovardagen- inte för sömniga” på BLT.se

» Läs mer om Sömn på UMO.se

Fler nyheter