Nyheter

Ta ungas känslor på större allvar!

När unga personer mår dåligt och försöker prata om det med en vuxen, är det vanligt att de får höra "det går över" och "så är det i tonåren". Det säger Julianna Weiss, psykolog inom barn- och ungdomspsykiatrin, som intervjuas i DN 7 augusti 2009.

Det vore mycket bättre om vuxna tog sig tid att lyssna och hjälpa ungdomarna att hantera de jobbiga känslorna. Istället känner sig många kränkta av vuxna som inte verkar ta deras problem på allvar.

Enligt Julianna Weiss är det fler unga nu än tidigare som söker professionell hjälp för att få råd och stöd när de har kärleksproblem. Många gånger är deras känslor väldigt starka. Känslorna styr livet och kan kännas skrämmande. Ungdomarna som söker har ofta fått för lite stöd av de vuxna som finns nära dem i vardagen.

» Läs artikeln på DN.se
» Läs på UMO om att vara i kris

Fler nyheter