Nyheter

Unga känner sig inte respekterade

Många barn och unga känner inte att de blir respekterade och tagna på allvar av vuxna. Det visar en undersökning som Barnombudsmannen har gjort.

I undersökningen har Barnombudsmannen frågat drygt 700 barn och unga i årskurs fem och åtta. Svaren visar visserligen att de flesta känner sig respekterade hemma och i skolan men däremot var det få som kände att de togs på allvar och respekterades av vuxna i till exempel mataffären, på bussen och biblioteket. Och hälften eller fler av alla tillfrågade känner också att de inte blir respektfullt mötta inom vården på ställen som vårdcentraler, apoteket eller hos tandläkaren.
– Det är allvarligt och vi måste nu gräva vidare i det här för att ta reda på vad det beror på. Det är alla vuxnas ansvar att unga kan känna på det här sättet, säger barnombudsmannen Fredrik Malmberg.

I undersökningen har Barnombudsmannen också frågat om man känner till barnkonventionen som nu funnits i 20 år. Trots det är det bara 22 procent som har hört talas om konventionen och av dem som gjort det är det bara häften som tror att de vet vad den handlar om.
 – Det är inte förvånande, vi har sett samma siffror tidigare men jag tycker att det är en upprörande låg siffra. Det är viktigt att barn och unga vet om att de har rätt att vara med och tycka om saker och ting. Det är också viktigt att unga känner till vilka rättigheter de har så att de kan sätta gränser mot vuxna och slå larm när gränserna kränks, säger barnombudsmannen Fredrik Malmberg.

Barnombudsmannen tycker att rapporten visar att det krävs förändringar i hur barn och unga behandlas och därför tog de idag också upp resultatet i rapporten med Göran Hägglund som är socialminister i regeringen. Till honom sa barnombudsmannen bland annat att han tycker att alla barn har rätt att få veta om barnkonventionen och att det borde ingår i skolans styrande dokument.

» Läs Barnombudsmannens pressmeddelande "Vuxna måste bli bättre på att ta barn på allvar"
» Läs Barnombudsmannens årsrapport Kom närmare
» Läs om barnkonventionen på UMO

Fler nyheter