Nyheter
Rapport om spelproblem
Färre spelar om pengar idag än för tio år sen, men det spelas om lika mycket pengar. Spelproblem är vanligare i vissa grupper, till exempel unga och ekonomiskt utsatta personer. Det visar en studie om spel om pengar och hälsa.
Statens folkhälsoinstitut (fhi) har gjort en studie om spel om pengar. Studien har pågått under flera år och nu har rapporten "Spel om pengar och spelproblem 2008/2009" kommit.
Några av resultaten som presenteras:
- Antalet personer som har problem med spel om pengar är samma som för tio år sen, ungefär 2 procent av befolkningen. Ytterligare ungefär 5 procent är i riskzonen för att utveckla spelproblem.
- Spelproblem är vanligare bland unga än bland övriga befolkningen. Bland 16-17 åringar är andelen problemspelare nästan dubbelt så hög som i övriga befolkningen, trots att nästan hela spelmarknaden har en åldersgräns på 18 år för spel om pengar. Bland killar i åldern 18-24 år har andelen problemspelare fördubblats de senaste tio åren.
- I grupper med medellång utbildning eller medelinkomst förekommer det mer spel om pengar, men problem med spelandet är vanligare i grupper med kort utbildning respektive låg inkomst.
- Det är sex gånger vanligare med dålig psykisk hälsa bland problemspelare jämfört med övriga befolkningen.
- Antalet personer som spelar om pengar har minskat från 88 procent till 70 procent. Men det handlar inte om mindre summor, så de som spelar spelar om mer pengar.
- Generellt har en större andel män än kvinnor spelproblem. Men spelproblemen minskar med åldern för män, medan de ökar för kvinnor. I åldrarna 65-84 har en större andel kvinnor än män spelproblem.
- Bland de som spelar om pengar är det vanligare med psykisk ohälsa än i övriga befolkningen.
Fhi:s generaldirektör Sarah Wamala säger att de ser överdrivet spel om pengar bland unga män och äldre kvinnor som en stor utmaning för folkhälsan.
Många spelar på flera olika spel om pengar, och därför går det inte att skilja ut någon enskild spelform som orsak till spelproblem. Men det finns ofta ett samband mellan spelproblem och hur ofta man spelar.
Rapporten som Fhi ger ut bygger intervjuer med drygt 8 000 personer i åldrarna 16-84 år.
» Läs om rapporten på Folkhälsoinstitutets webbplats
»Läs om problem med spel om pengar på UMO