Nyheter

Fler självmord utan monopol?

Antalet självmord har inte ökat efter att läkemedel som innehåller paracetamol började säljas i vanliga affärer. Det visar en studie från Läkemedelsverket. Men barn- och ungdomspsykiatrins akutmottagning i Stockholm håller inte med, skriver P3 Nyheter.

Läkemedelsverket har i sin studie tittat på både försäljning och antal självmordsförsök med mediciner som innehåller paracetamol som till exempel alvedon. Studien visar att varken försäljningen eller självmordsförsöken har ökat. Trots att medicinerna nu är lättare att få tag i eftersom man kan köpa dem i vanliga livsmedelsbutiker och inte längre bara på apotek.

Men Peter Engelsöy, som är chef på barn- och ungdomspsykiatrins akutklinik i Stockholm, säger till P3 Nyheter att de under de senaste åren har märkt en ökning av självmordsförsök i Stockholms län. Och att ökningen kom ungefär samtidigt som avregleringen. Därför tycker han att det bör införas en 18-årsgräns för att få köpa exempelvis Alvedon.

Läkemedelsverket skriver också i sitt pressmeddelande att det bara är under en kort tid man tittat på detta och att man måste följa utvecklingen noggrant framöver. Därför kommer de gör en uppföljning av denna studie. De ska också göra en annan studie där man kommer titta på ungas attityder till och kunskap om receptfria smärtstillande läkemedel.

Alvedon ett av de vanligaste läkemedlen i de svenska hemmen. Men vid feldosering kan det orsaka både förgiftning och svåra leverskador.

» Läs och lyssna på nyheten "Fler självmord utan monopol på P3 Nyheter"

» Läs Läkemedelsverkets pressmeddelande "Ingen ökning av förgiftningar och självmordsförsök med paracetamol"

» Läs om självmordstankar på UMO

Fler nyheter