Nyheter

Endometriosklinik har öppnat

Nu har Sveriges första specialklinik för endometrios öppnat vid Akademiska sjukhuset i Uppsala. Förhoppningen är att det ska göra att det lättare att få hjälp och att kunskapen kring endometrios ska öka. Det är nämligen vanligt att kvinnor sökt hjälp men att läkarna inte förstått att det varit endometrios.

Endometrios innebär att livmoderslemhinnan har spritt sig till platser utanför livmodern, utan att kroppen har klarat av att göra sig av med den. Istället skapas sammanväxningar, ”endometrioshärdar” och cystor. Vad det beror på är det ingen som riktigt vet.

Ungefär var tionde tjej i fertil ålder beräknas ha endometrios. Symtomen är ofta svår mensvärk och att det gör ont att ha slidsamlag eller att föra in något i slidan.

» Läs RFSL:s artikel "Kvinnor med endometrios får ingen hjälp - läkarna kan för lite"
» Endometrioscentrum, Akademiska sjukhuset i Uppsala
» Endometriosföreningen

Fler nyheter